söndag 30 november 2025

Jubileumskonsert Jazzens vänner 50 år

Vi är stolta att meddela att Jazzens Vänner firar sitt 50-årsjubileum med en storslagen jubileumsgala på Västerås Konserthus den 30 november 2025. Detta firande kommer att innehålla en galakonsert med ett specialkomponerat storband bestående av professionella musiker med stark anknytning till Västerås och vår förening. 

Konserten bjuder bland annat på musik specialskriven till galan och bandet av världssaxofonisten och västeråsaren Magnus Lindgren, liksom traditionell och modern storbandsjazz där såväl bandet som solisterna Stella Gustin och Johan Borgström får glänsa.

Vi introducerar också Tillanderstipendiet, ett nytt stipendium för unga musiker.


JV Big Band består av:

Saxofoner:
Jonas Wall
Sebastian Mattebo
Erik Kristoffersson
Ida Karlsson
Adam Falk

Tromboner:
Hampus Junestav Falk
Filip Tunevi
Klara Tapper
Peter Fredriksson

Trumpeter:
Patrik Skogh
Linnea Jonsson

Fredrik Lindgren
Hugo Leander

Piano:
Jonas Östholm

Gitarr:
Thomas Gunillasson

Kontrabas:
Jenny Kristoffersson

Trummor:
Magnus Öström

Solister:
Stella Gustin, Johan Borgström.

Dirigent: Matias Långbacka

Galakvällen håller till i Västerås Konserthus, Stora salen, med programstart kl 16.00.
Biljettlänk

Västerås Konserthus, Stora Salen

Pris: 275kr (Medlem 225kr)

Billjettförsäljning till våra evenemang:

Serviceavgift tillkommer normalt vid köp av biljetter till våra konserter.

Biljetter till konserter på Café Mosaic, sommarkonsert, mm. säljer vi genom Tickster, samt i dörren innan konsert.

Biljetter till evenemang på konserthuset köper du via Västmanalandsmusikens hemsida, samt i Västerås konserthus biljettkassa i foajén.
För öppettider, se Västerås konserthus hemsida.

Kommande evenemang